7 tipů jak napsat obchodní dopis, který prodává

zavřít a zpět

7 tipů jak napsat obchodní dopis, který prodává

Obchodní dopisy jsou mocné prodejní nástroje. Umožňují jednoduchým a přímým způsobem oslovit potenciální zákazníky a generovat objednávky. Naučte se napsat dobrý obchodní dopis.

Pro mnoho lidí napsání dopisu znamená velké úsilí a vyvolává řadu otázek. Jak mám dopis začít? Kdy mám zmínit nabídku? Jak dlouhý má dopis být?

Píši úspěšné obchodní a prodejní texty, včetně dopisů, mnoho let. Mé poučení z této práce je, že napsání dobrého dopisu je stejné, jako postavení dobrého domu. Musí se postupovat krok za krokem a dát všechno ve správný čas na správné místo.

Pomoci vám v tom může těchto 7 tipů

 1. Užijte vhodné oslovení

Pokud je to pro vás finančně a technicky proveditelné, dopisy personalizujte. Jakýkoliv dopis, který začíná „Vážený pane Kuchaři“ si přečtu mnohem pravděpodobněji než ten, který začíná obecně „Vážený pane“.

Pokud personalizovat nemůžete, použijte aspoň oslovení, který dopis co nejvíce sblíží adresáta s jeho obsahem. Tedy například „Vážený milovníku psů“, pokud nabízíte psí krmivo apod. Pokud posíláte dopisy nějaké profesní skupině, můžete použít „Vážený pane doktore“ nebo „Vážený pane nákupčí“.

2. Otevření je klíč

Je nekonečně mnoho způsobů, jak dopis začít. Nicméně obecně se snažím začít něčím krátkým, co upoutá pozornost a může být překvapivé či zarážející. Například v dopise nabízejícím psí krmivo můžeme začít takto:

Vážený milovníku psů,
nejraději bych si nakopal!
Dlouho jsem si myslel, že když mu budu svému psovi dávat jídlo, co zbude po našem obědě, dělám pro něj to nejlepší. Ale z tohoto omylu mě vyvedl veterinář, ke kterému jsme museli jít, protože můj bígl Harry měl dlouhodobé trávicí potíže.
Dnes hledám pro pejska krmivo, které mu dá všechny potřebné živiny pro jeho vývoj a pohodu…

První odstavec vašeho dopisu by měl být úderný a úchvatný. Nemusí samozřejmě vždy začínat oklikou, někdy je dobré jít přímo k věci, jako například:

Vážený pane Koláři,

máme pro Vás zdarma CD, které byste měl shlédnout. Můžeme vám ho poslat?
Na tomto CD najdete příklady, jak naše služby pomohly významným společnostem zefektivnit jejich činnost.

obchodní dopis

3. Uveďte nabídku již na první straně

Určitě existují skvělé a přesvědčivé dopisy, kde se nabídka na produkt či službu objeví v samotném závěru. Ale moje doporučení je uvést nabídku v nějaké formě již v první části dopisu, na první straně, pokud má více stran.

4. Dopis má být tak dlouhý, jak je třeba

Dopis napište tak dlouhý, jak je třeba, ani méně, ani více. V dnešní době, kdy všichni spěchají, a málokdo má trpělivost číst, je důležité nezatěžovat adresáta dopisu zbytečným balastem a odradit ho od čtení. Nicméně dopis by měl nést všechny informace, které chcete sdělit. V obchodní korespondenci mezi firmami, zvláště pokud jde o technicky náročnější produkty, si můžete dovolit i delší dopis až na například 4 strany. Kratší dopisy využijete pro přímé nabídky konečným spotřebitelům.

5. Rozdělte větu

Ať už je to kvůli zvědavosti nebo kvůli potřebě dozvědět se výsledek, čtenáři obvykle otočí na druhou stranu a pokračují ve čtení, pokud věta na stránce nekončí a pokračuje na další stranu. Pokud má váš dopis více než jednu stranu, použijte tento trik.

6. Skončete dopis včas

Mnoho autorů neví, kdy v psaní přestat. Rada je jednoduchá, skončete dopis po té, co jste jednoznačně uvedli shrnutí své nabídky, záruku jejího splnění a výzvu k akci. Může to vypadat například takto:

„Napište si o CD, ze kterého se dozvíte, jak výrazně uspořit náklady ve vaší firmě. CD je již pro Vás připraveno k odeslání, zdarma a bez jakýchkoliv závazků. Stačí, když vyplníte Váš souhlas se zasláním CD na našich webových stránkách (www.marketingova-kancelar.cz) a my Vám ho okamžitě pošleme.“

7. Věnujte pozornost dovětku

Lidé se hodně často podívají napřed na konec dopisu, na to, kdo ho posílá, dříve, než se pustí do čtení. Proto je místo v blízkosti podpisu velmi cenné. Umístěte tam dovětek, něco na tři až pět řádků. Může to být základní výhoda vašeho produktu, shrnutí nabídky, výzva k akci či cokoliv jiného, co podle vás zvýší úspěšnost vašeho dopisu.

Jak přistoupíte k psaní obchodního dopisu vy?

off
Marketingový stratég
Kategorie: 
Tipy a rady
Dne: 3.8.2011

Chtějte profesionální marketing

Spolupráci s MARKETINGOVOU KANCELÁŘÍ.CZ hodnotím jako velmi přínosnou pro naši společnost. Pomohli nám vytvořit systém marketingových aktivit, který nám přivedl nové zákazníky. Líbí se mi, že výsledky těchto aktivit měří, vyhodnocují a optimalizují, takže stále přichází s novými nápady, jak náš marketing posunout ještě dál.

Ing. Milan Růžička
jednatel firmy
Fulgur
5.8.2019
Věříme, že špičkový marketing může výrazně urychlit rozvoj firem a lidí. Proto pomáháme firmám s dobrým produktem, aby byly ještě úspěšnější. Vytváříme pro klienty růstové strategie a posouváme jejich marketing výrazně kupředu.
7.5.2018
Bez kontaktů na nové potenciální zákazníky těžko získáte nové zákazníky, kteří využijí vaše produkty a služby. Proto jste rádi za každý email nebo kontakt, co se dostane do vaší databáze.

Zjistěte více o našem řešení

Registrujte se do newsletteru a získávejte aktuální informace