Proč je důležité napsat podnikatelský plán

zavřít a zpět

Proč je důležité napsat podnikatelský plán

Napsání podnikatelského plánu může být časově velmi náročné. Je to však nepostradatelné, pokud chcete založit a vybudovat úspěšnou firmu. Firmu, která bude vědět, jaké je její místo na trhu a díky tomu přečká prvotní fázi růstu a stabilizuje se. Při psaní podnikatelského plánu si vyjasníte, kde jste a kam směřujete.

Podnikatelský plán neslouží jen jako soupis toho, co musíte udělat v rámci podnikatelských aktivit, ale je také základním dokumentem, který požaduje banka či jiný potenciální investor. Dokument by měl přinést ucelenou vizi podnikání, a jak ji chcete dosáhnout.

Ověříte realizovatelnost vašeho nápadu

Napsání podnikatelského plánu je nejlepší cestou jak si ověřit, zdali je váš podnikatelský nápad uskutečnitelný a může vám ušetřit velké množství času a peněz. Po spočítání nákladových a výnosových kalkulací můžete například zjistit, že byste museli celý měsíc pracovat, abyste vydělali pár korun. Nebo, že byste museli investovat do reklamy k získání dostatečného počtu zákazníků tolik peněz, že byste se zadlužili na pět let dopředu. V takovém případě raději vytvoříte nový a lepší nápad, který bude vycházet lépe.

business plán

Zvýšíte šanci na úspěch

Podnikatelský plán vám umožní uvědomit si všechny aspekty podnikání, od financí přes marketing a konkurenci až po zaměstnance. Díky němu si budete moci sestavit finanční prognózu a zjistit, kolik peněz potřebujete do začátku či kolik budete potřebovat po roce. Když si uvědomíte a vyjasníte všechny problémy, na které můžete narazit, budete lépe připraveni.

Dokument je nicméně živá věc. Tak jak se mění okolní prostředí a podmínky, je třeba plán upravovat. Průběžné hodnocení podnikatelského plánu může také pomoci ohlédnout se, jaké cíle jsou již hotovy a jaké změny je nutné udělat nebo jakým novým směrem by vaše podnikání mělo směřovat.

 

Snadněji dostanete půjčku

Pokud nemáte na kontě dostatek peněz, budete potřebovat, aby vám na podnikání někdo půjčil. Může to být váš známý s dostatkem peněz, nebo rizikový kapitalista nebo banka. Nicméně bez dobře zpracovaného podnikatelského plánu, který ukazuje cash flow a návratnost vložených investic, nemáte žádnou naději k získání peněžních prostředků od finančních institucí. S podnikatelským plánem budete mít větší šanci získat potřebné peníze i od investorů. Buďte připraveni na to, že váš podnikatelský plán bude podrobně prozkoumán zejména po finanční stránce.

Jak přistoupíte k napsání podnikatelského plánu vy?

off
Marketingový stratég
Kategorie: 
Tipy a rady
Dne: 4.8.2011

Chtějte profesionální marketing

Díky spolupráci s Marketingovou kanceláří se pro naši společnost markantně zvýšil počet obchodních příležitostí a zároveň máme volné ruce k jejich realizaci.

Radim Kološ
obchodní ředitel
5.8.2019
Věříme, že špičkový marketing může výrazně urychlit rozvoj firem a lidí. Proto pomáháme firmám s dobrým produktem, aby byly ještě úspěšnější. Vytváříme pro klienty růstové strategie a posouváme jejich marketing výrazně kupředu.
5.8.2019
Věříme, že špičkový marketing může výrazně urychlit rozvoj firem a lidí. Proto pomáháme firmám s dobrým produktem, aby byly ještě úspěšnější. Vytváříme pro klienty růstové strategie a posouváme jejich marketing výrazně kupředu.

Zjistěte více o našem řešení

Registrujte se do newsletteru a získávejte aktuální informace